Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Choszcznie

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Warsztat Terapii Zajęciowej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej w Choszcznie

ul. Grunwaldzka 30

73-200 Choszczno

Tel. 95 765 35 68,

e-mail: wtz@choszczno.pl

Kierownik – Elwira Najdora

Warsztat Terapii Zajęciowej w Choszcznie jest placówką pobytu dziennego, realizującą zadania w zakresie rehabilitacji społecznej, zawodowej oraz leczniczej dla grupy 30 osób niepełnosprawnych. Celem prowadzonej rehabilitacji jest ogólny rozwój i poprawa sprawności każdego uczestnika, tak aby mógł prowadzić możliwie niezależne, samodzielne i aktywne życie. To właśnie tutaj osoba niepełnosprawna ma możliwość uczenia się na nowo interpersonalnych kontaktów społecznych, pozwalających na obniżenie poczucia izolacji i opuszczenia przez innych.

Realizacja procesu rehabilitacyjnego odbywa się przy zastosowaniu technik terapii zajęciowej. Zajęcia prowadzone są w sześciu tematycznych pracowniach: gospodarstwa domowego, plastycznej, małej poligrafii, krawieckiej, wikliniarskiej oraz rolniczo – ekologicznej.

Pracownia gospodarstwa domowego

Uczestnik poznaje i utrwala pozytywne nawyki prawidłowego żywienia, uczy się przygotowania prostych potraw, rozróżniania poszczególnych produktów, naczyń, elementów zastawy stołowej, posługiwania się narzędziami i urządzeniami kuchennymi, estatycznego nakrywania stołu i estetyki spożywania posiłków. Tradycyjnie gościmy się przy stole podczas różnego rodzaju świąt, walentynek, dnia kobiet czy chłopaka. Specjalnością kulinarną są przepyszne ciasta, zupy czy placki ziemniaczane. Szczególną uwaggę zwraca się na bezpieczeństwo miejsca pracy i higienę osobistą.

Pracownia plastyczna

Zajęcia w pracowni mają na celu pobudzenie wyobraźni twórczej, rozwój zaintersowań, wydobycie uzdolnień oraz usprawnienie zdolności manualnych. Uczestnicy tej pracowni mają możliwości poznania różnych technik plastycznych. Powstają prace, które są wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w różnego rodzaju konkursach i wystawach. Nasze dziela to: obrazy malowane róznymi technikami, figurki z masy solnej, tysunki, wieńce, wyklejanki, prace w drewnie i z zastosowaniem sznurka. Najczęściej są to prace unikalne i oryginalne, dzięki którym możemy poznać wrażliwośc osób niepełnosprawnych i ich sposób patrzenia na otaczający nas świat.

Pracownia małej poligrafii

Pod okiem terapeuty uczestnik zdobywa wiedzę na temat obsługi komputera, drukarki, skanera, jak rówież uczy się posługiwania urządzeniami poligraficznymi: bindownicą, termozgrzewarka, gilotyną, laminarką. Przy zastosowaniu różnych technik uczestnik uczy się projektowania i wykonywania zaproszeń, dyplomów, kartek okolicznościowych, kopert.

Pracownia wikliniarska

Pracownia ta daje uczestnikowi duże możliwości rozwoju zdolności manualnych, pozwala kształtować poczucie smaku i estetyki oraz wyzwala własną ekspresję twórczą. W tym miejscu powstają kosze, kwietniki i inne wyroby wikliniarskie o różnorodnych kształtach, splotach i kolorach. Zachwycają butelki oplecione wikliną, koszyczki z pasków papierowych czy ozdobne kwiaty. Uczestnicy uczą się posługiwać narzędziami oraz łączyć wiklinę z innymi materiałami, np. drewnem czy koralikami.

Pracownia krawiecka

Jest to miejsce, w którym uczestnik nabywa umiejętności niezbędnych do bycia samodzielnym i zaradnym każdego dnia. Zajęcia w tej pracowni uczą posługiwania się igłą, nożyczkami, maszyną do szycia czy żelazkiem. Pozwala uczestnikowi na kształtowanie i rozwój zdolności manulanych poprzez zastosowanie różnych technik: haftowanie, szycie ręczne, tkanie, szydełkowanie. To tutaj powstają unikalne torby, maskotki, patchworki, wyszywane obrazy czy oryginalne poduszki.

Pracownia rolniczo – ekologiczna

Pracownia, w której uczestnik rozwija zaintersowania z zakresu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.  Odbywające się zajęcia pozwalaja na wyrabianie właściwego stosunku do przyrody oaz uświadamiają konieczność dbania o środowisko naturalne poprzez sortowanie śmieci i zbiórkę makulatury. Ponadto naucza rożróżniania i hodowania roślin doniczkowych i ogrodowych. Uczestnicy tej pracowni, we współpracy z uczestnikami innych pracowni, odpowiedzialni są za teren zielony wokół Warsztatu oraz pracę w ogrodzie. Uczestnik ma satysfakcję z wyhodowanych warzyw i owoców, które przechowywane są  pod postacią przetworów zimowych.

Rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa skierowana jest do wszystkich uczestników Warsztatu. Nadrzędnym celem rehabilitacji ruchowej jest rozwój sprawności psychofizycznej uczestników oraz doskonalenie naturalnych czynności ruchowych. Zajęcia ruchowe prowadzone są w oparciu o  ćwiczenia czynne, wspomagane, w odciążeniu, sprawnościowe, kondycyjne, manualne, naświetlanie lampą solux, rowerek treningowy, piłki do koordynacji ruchowej. Organizowane są wyjazdy na pływalnie miejską, gdzie uczestnicy korzystają z hydroterapii – masaż ciała biczami wodnymi, ćwiczenia w wodzie, pływanie. W okresie wiosenno – letnim organizowane są gry i zabawy w plenerze: gimnastyka, marsze, gra w piłkę. Uczestnicy przygotowywani są kondycyjnie do zawodów i imprez sportowych. W ramach ćwiczeń rehabilitacyjnych dąży się do usprawnienia fizycznego uczestników w codziennym ich funkcjonowaniu.

Pomoc psychologiczna

Pomoc psychologiczna prowadzona jest w Warsztacie zarówno w formie indywidualnych spotkań z uczestnikami, jak i zajęć grupowych o charakterze psychoedukacyjnym. Realizowana jest w oparciu o wytyczne zawarte w indywidualnych programach terapii stworzonych dla każdego uczestnika, ukierunkowane na rozwijanie poszczególnych funkcji psychicznych i procesów poznawczych oraz doskonalenie umiejętności społecznych decydujących o efektywnym funkcjonowaniu w grupie. W miarę potrzeb psycholog uczestniczy w spotkaniach indywidualnych z rodzicami lub opiekunami prawnymi  poszczególnych uczestników na terenie warsztatu lub poza jego obszarem - w domach rodzinnych.

Uczestnicy Warsztatu biorą udział w wielu imprezach o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, jak również zagranicznym. Cyklicznie, w okresie wiosenno – letnim,  organizowana jest kilkudniowa wycieczka krajoznawczo – turystyczna do różnych zakątków naszego kraju. Twórczość osób niepełnosprawnych prezentowana jest podczas wystaw, konkursów plastycznych oraz okazjonalnych kiermaszów. Uczestnicy biorą czynny udział w zawodach sportowych, paraolimpiadach i ścieżkach zdrowia. Swoje umiejętności aktorskie prezentują podczas występów scenicznych i przeglądów artystycznych.

Uczestnikiem Warsztatu może zostać każda osoba niepełnosprawna od 16 roku życia, po spełnieniu obowiązku edukacji, posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Uczestnikiem może być osoba z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, która chce podjąć proces aktywizacji społecznej  i zawodowej. Kandydat na uczestnika powinien przedłożyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, opinię psychologiczną, bądź dokumentację medyczną dotyczącą stanu zdrowia.

Każdy dzień spędzony w Warszatcie jest dla nas ważny i wyjątkowy.

Zapraszamy również Ciebie – przekonaj się, że warto być wśród nas!

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Agnieszka Tomczyk

Data wytworzenia:
07 sty 2004

Osoba dodająca informacje

Redaktor BIP

Data publikacji:
16 sty 2004, godz. 15:02

Osoba aktualizująca informacje

Agnieszka Tomczyk

Data aktualizacji:
12 lip 2021, godz. 10:34